IBS / Aktualności / Złoty medal podczas TAIWAN INNOTECH EXPO 2018 dla wynalazku Politechniki Warszawskiej

Prototyp wibroizolatora na bazie płynów zagęszczanych ścinaniem przeznaczonego do ochrony budynków przed wstrząsami sejsmicznymi, opracowany przez Zespół Pracowników i Doktorantów Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Mikołaja Szafrana, prof. dr hab. inż. Gabriela Rokickiego oraz prof. dr hab. inż. Marcina Leonowicza, został nagrodzony Złotym Medalem na Międzynarodowej Wystawie TAIWAN INNOTECH EXPO, która odbyła się w dniach 27-29 sierpnia 2018 roku w Tajpej na Tajwanie.

Zaprezentowane podczas wystawy rozwiązanie opiera się o działanie płynów zagęszczanych ścinaniem, które w czasie spoczynku zachowują się jak ciecz, a pod wpływem przyłożonego naprężenia przyjmują charakter ciała stałego. Zjawisko to jest odwracalne, tzn. kiedy naprężenie ustąpi, materiał ponownie swobodnie płynie. Właściwość ta idealnie sprawdza się w systemach do rozpraszania energii mechanicznej, np. pochodzącej z fal sejsmicznych. Zastosowanie tych inteligentnych płynów w budowie wibroizolatora pozwala na wytłumienie drgań wymuszonych przez trzęsienie ziemi, w efekcie czego spada amplituda fal przenoszonych na wyższe kondygnacje chronionego budynku. Mechanizm działania polega na ruchu tłoków w cylindrze z płynem, który pod wpływem uderzenia przez tłok przechodzi w stan stały poprzez przemieszczanie się cząstek frakcji stałej będących składową płynu. Migracja i kolizje cząstek znajdujących się w elastycznej osnowie polimeru są odpowiedzialne za wytłumienie energii.

Złoty medal_Taipei 2_small

Zespół Twórców reprezentowany był przez dr inż. Łukasza Wierzbickiego oraz przez mgr inż. Małgorzatę Głuszek.

W skład Zespołu wchodzili: prof. dr hab. inż. Mikołaj Szafran – Wydział Chemiczny PW, KTCh; prof. dr hab. inż. Gabriel Rokicki – Wydział Chemiczny PW, KChiTP; prof. dr hab. inż. Marcin Leonowicz – Wydział Inżynierii Materiałowej PW, ZMKiF; dr inż. Łukasz Wierzbicki – Wydział Inżynierii Materiałowej PW, ZMKiF; dr inż. Paweł Falkowski – Wydział Chemiczny PW, KTCh; dr inż. Agnieszka Antosik – Wydział Chemiczny PW, KTCh; mgr inż. Ewa Bobryk – Wydział Chemiczny PW, KTCh; mgr inż. Małgorzata Głuszek – Wydział Chemiczny PW, KTCh; mgr inż. Marcin Kaczorowski – Wydział Chemiczny PW, KChiTP; mgr inż. Radosław Żurowski – Wydział Chemiczny PW, KTCh

Na technologii cieczy zagęszczanych ścinaniem oparty został drugi wynalazek – ochraniacze sportowe. Wynalazek ten zyskał uznanie zdobywając srebrny medal podczas International Exhibition of Inventions Geneva 2018. Więcej informacji: https://www.pw.edu.pl/Badania-i-nauka/Aktualnosci/Srebrny-medal-dla-PW-na-wystawie-w-Genewie