/* jk - xs sm md lg */
include uri='design:page_header_searchbox.tpl'

Niepokojąca pozycja Polski w europejskich rankingach innowacyjności

Litwa, Bułgaria i Rumunia to trzy kraje, które są na gorszej niż Polska pozycji pod względem innowacyjności w Unii Europejskiej.

O powody takiej sytuacji i o to jak ją zmienić zapytano rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztofa Zarembę.

Jako pierwszą i główną przyczynę takiego stanu rzeczy Rektor Politechniki Warszawskiej podaje niskie nakłady finansowe przeznaczone w kraju na rozwój startupów, firm innowacyjnych, ale i samą naukę oraz szkolnictwo wyższe.

Władze Politechniki Warszawskiej starają się to zmieniać, a pomóc ma otrzymany status jednostki badawczej, który pozwala na większy poziom subwencji przez co Uczelnia może przeznaczać większe środki na rozwój innowacyjności.

Ponadto studenci są zachęcani do zakładania firm, a przekazywana podczas studiów wiedza techniczna, prawnicza oraz dotyczącą działania gospodarki, pozwala im w przyszłości w sposób sprawny poruszać się w świecie innowacji.

Kolejną przyczyną słabości polskiej innowacyjności są problemy prawne i systemowe na uczelniach. Naukowcy i startupowcy, zwracają uwagę na to, iż bardziej cenione jest publikowanie prac naukowych niż rozwijanie własnego startupu: „…poświęcenie się działalności konstrukcyjnej lub innowacyjnej kosztem mniejszej liczby publikacji, może być postrzegane przez władze wydziału i uczelni jako działanie niezgodne z wymaganiami stawianymi przez podmiot dokonujący ewaluacji, o ile nie zostanie to skompensowane uzyskanymi patentami lub poważniejszymi wdrożeniami, które w ocenie także są uwzględniane”. Zasady te jednak wkrótce będą się zmieniały.

Profesor zaznaczył, że mamy obecnie coraz większą świadomość konieczności współpracy w zespołach interdyscyplinarnych, od czego zależy prawdziwy postęp.

„...Jedną z umiejętności, jaką chcielibyśmy, żeby posiedli nasi absolwenci, jest umiejętność rozmawiania z innymi środowiskami, zwłaszcza z biznesowym.”

Politechnika Warszawska wraz z ambasadą Szwajcarii organizują aktualnie wystawę CLEANTECH. Na wystawie prezentowane są startupy z zakresu ochrony środowiska i czystej energii i można ją obejrzeć do 24 listopada w auli Politechniki Warszawskiej, a także:

Do 18 listopada 2021, w Venture Café w Centrum Innowacji Cambridge, przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie

W dniach 25 listopada - 17 grudnia w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, przy ul. Ligockiej 103 w Katowicach

W dniach 29 listopada - 22 grudnia w auli głównej SGH przy al. Niepodległości 162 w Warszawie

Cleantech, wystawa ekologicznych startupów na Politechnice Warszawskiej / Źródło: Ambasada Szwajcarii w Polsce

Cały artykuł „Polska jest w ogonie Europy pod względem innowacji. Pytamy rektora Politechniki Warszawskiej, jak to zmienić”, którego autorem jest Bolesław Breczko, dostępny jest pod linkiem: