Instytut Badań Stosowanych liderem w jednym z dwóch projektów realizowanych z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
Konsorcjum w składzie:
- Instytut badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej,
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki,
- F.H.U Urządzenia Chłodnicze Marek Czamara,
podpisało z Narodowym Centrum, Badań i Rozwoju dwie umowy na realizacje projektów:
- „Ciepłownia przyszłości czyli system ciepłowniczy z OZE”,
- „Elektrociepłownia w lokalnym systemie ciepłowniczym”.
W pierwszym z tych projektów IBS PW jest liderem, w drugim obowiązki lidera pełni Politechnika Krakowska. Umowy dotyczą pierwszego etapu projektów obejmującego:
- uszczegółowienie zaproponowanej koncepcji instalacji,
- opracowanie jej modelu matematycznego i optymalizacja w celu maksymalizacji udziału energii z OZE i przy zachowaniu akceptowalnych kosztów,
- przygotowanie dokumentacji projektowej instalacji pozwalającej na wystąpienie o pozwolenia na budowę.
Do pierwszego etapu konkursu dotyczącego ciepłowni zostało zakwalifikowanych 8, a w konkursie dotyczącym elektrociepłowni 10 zespołów W pierwszym przypadku nasz projekt jest jedynym realizowanym przez środowisko akademickie. W przypadku „elektrociepłowni” w jednym z konsorcjów jest jeszcze Politechnika Wrocławska.
Najlepsze projekty w obu konkursach zostaną zakwalifikowane do etapu II, którego celem będzie budowa prototypowej instalacji w ramach rzeczywistego systemu ciepłowniczego.
Przygotowany przez nasze konsorcjum projekt ciepłowni obejmuje wydzielony fragment sieci ciepłowniczej w Skierniewicach. Projektowana ciepłownia zasilała będzie w ciepło użytkowe 9 budynków mieszkalnych, dom opieki oraz 2 obiekty o charakterze użytkowym. Całkowita powierzchnia budynków przekracza 17 tys. m2. Według wstępnych analiz w projektowanym systemie ponad 98% energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Wykorzystywane będą w nim kolektory fotowoltaiczne oraz pompy i magazyny ciepła.
W przypadku projektu elektrociepłowni przewidujemy, że elektrociepłownia zasilała będzie wydzielony fragment sieci ciepłowniczej w Ostrołęce. W tym przypadku powierzchnia zasilanych budynków wynosi ponad 15 tys. m2 i jest to 10 budynków mieszkalnych. Udział energii ze źródeł odnawialnych wynosi 100%, a wykorzystywała będzie ona kolektory fotowoltaiczne, pampy i magazyn ciepła, elektrolizer i magazyn wodoru oraz ogniwo paliwowe lub silnik zasilany wodorem.