IBS / Aktualności / Innowacje w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+ na Tajwanie

Innowacje w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+ na Tajwanie

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, podczas odbywających się w dniach 27-29 września Taiwan Innotech Expo 2018, zaprezentował innowacyjną technologię do usztywniania konstrukcji i budynków w celu minimalizowania skutków trzęsień ziemi.

Przedstawione rozwiązanie, wykorzystujące zastosowanie cieczy nienewtonowskich, opracowane zostało przy współpracy zespołu Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W ramach tej współpracy w sierpniu 2016 roku powstała spółka spin-off – SmartFluid, której działalność wiąże się z opracowywaniem i oferowaniem na rynku rozwiązań technologicznych z wykorzystaniem cieczy nienewtonowskiej.

Obecnie stosuje się na świecie wiele rozwiązań niwelujących drgania sejsmiczne. Jednym z nich są systemy tłumienia lepkościowego RDT. Nasza ciecz idealnie pasuje do tego rozwiązania. Obecnie prowadzimy rozmowy o jej wykorzystaniu m.in. na Taiwanie i Japonii, gdzie jest testowana. Spotkaliśmy się również z Dyrektorem Generalnym Biura Polskiego w Tajpej – dr Maciejem Gacą w celu omówienia nowych możliwości współpracy pomiędzy partnerami naukowymi z Polski a firmami oraz uczelniami z Taiwanu. – Paweł Zych, Główny Specjalista ds. Transferu Technologii, IBS PW.

taiwan1

Targi TAIWAN INNOTECH EXPO organizowane są już od ponad dziesięciu lat. Głównym celem corocznego wydarzenia jest promowanie innowacyjnych technologii i ich międzynarodowej komercjalizacji, zachęcanie do współpracy pomiędzy inwestorami a firmami tworzącymi najnowsze osiągnięcia techniki. Co roku prezentowane są wynalazki tajwańskiego przemysłu, a także firm i instytutów akademickich z całego świata w różnych kategoriach, np. produkty rolne, materiały chemiczne, biotechnologia, tekstylia, elektronika użytkowa, sprzęt komputerowy, oprogramowania i urządzenia peryferyjne, telekomunikacja. Liczba prezentowanych patentów i innowacyjnych rozwiązań z roku na rok rośnie.

pasek small