/* jk - xs sm md lg */
include uri='design:page_header_searchbox.tpl'

Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej

14 maja 2022 r. na lotnisku w Przasnyszu odbyło się uroczyste otwarcie laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych. Laboratorium służyć ma prowadzeniu badań nad bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz technologiami radarowymi.

Ochrona przed elektrosmogiem - naukowcy z PW pracują nad materiałem tłumiącym szkodliwe promieniowanie mikrofalowe.

Urządzenia i systemy elektroniczne, które nas otaczają, emitują różnego rodzaju promieniowanie elektromagnetyczne. Część jest pożyteczna, wykorzystywana np. w telefonach komórkowych. Jest też promieniowanie niepożądane, często nazywane śmieciowymi. Mamy z tym do czynienia, gdy jedno urządzenie generuje takie promieniowanie, które szkodzi innemu urządzeniu, stojącemu obok. Są także badania, które pokazują, że pewne rodzaje promieniowania negatywnie wpływają na organizmy żywe, w tym człowieka. – wyjaśnia prof. Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki PW, kierownik projektu.

Zobacz, jak łączymy świat nauki z biznesem

Sprawdź jak IBS PW łączy świat naukowców ze światem biznesu, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą wykorzystać potencjał naukowo-techniczny, a naukowcy osiągnąć sukces związany z komercjalizacją wyników ich badań: https://www.youtube.com/watch?v=Ax3NQpazTp4 

Zapraszamy do współpracy.

Wyniki III naboru technologii do dofinasowania w ramach Inkubatora Innowacyjności 4.0

III nabór technologii ogłoszony przez Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowanego ze środków MNiSW został zakończony.

Webinarium: Fundusze dla MŚP. Rozwój wielkopolskich przedsiębiorstw

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium, którego tematyka będzie dotyczyła zmian podatkowych wynikających z Polskiego Ładu, oferty finansowej dla MŚP na cele infrastrukturalne i obrotowe oraz wsparcia eksperckiego dla przedsiębiorców przy rozwoju portfela produktów i usług.

Nowoczesne techniki obrazowania do zastosowań muzealnych wdrażane przez Heritage Imaging

Spółka Heritage Imaging powstała w 2015 roku w ramach współpracy Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej z pracownikami Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej i zajmuje się wprowadzeniem nowoczesnej techniki obrazowania do zastosowań muzealnych.

III nabór technologii do dofinasowania w ramach Inkubatora Innowacyjności 4.0

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej wraz z Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej przystępują do realizacji projektu w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowanego ze środków MNiSW.

Niepokojąca pozycja Polski w europejskich rankingach innowacyjności

Litwa, Bułgaria i Rumunia to trzy kraje, które są na gorszej niż Polska pozycji pod względem innowacyjności w Unii Europejskiej.

O powody takiej sytuacji i o to jak ją zmienić zapytano rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztofa Zarembę.

Instytut Badań Stosowanych liderem w jednym z dwóch projektów realizowanych z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Konsorcjum w składzie:

  • Instytut badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej,
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki,
  • F.H.U Urządzenia Chłodnicze Marek Czamara,

 podpisało z Narodowym Centrum, Badań i Rozwoju dwie umowy na realizacje projektów:

  • „Ciepłownia przyszłości czyli system ciepłowniczy z OZE”,
  • „Elektrociepłownia w lokalnym systemie ciepłowniczym”.

W pierwszym z tych projektów IBS PW jest liderem, w drugim obowiązki lidera pełni Politechnika Krakowska. Umowy dotyczą pierwszego etapu projektów obejmującego:

  • uszczegółowienie zaproponowanej koncepcji instalacji,
  • opracowanie jej modelu matematycznego i optymalizacja w celu maksymalizacji udziału energii z OZE i przy zachowaniu akceptowalnych kosztów,
  • przygotowanie dokumentacji projektowej instalacji pozwalającej na wystąpienie o pozwolenia na budowę.

Amazment - spółka spin-off Politechniki Warszawskiej

Dzięki projektowi Społeczna Odpowiedzialność Nauki, którego celem jest popularyzacja nauki i osiągnięć uczelni technicznych poprzez promocję wyników badań naukowych, wdrażanych do gospodarki przez spółki celowe z wykorzystaniem najbardziej efektywnych kanałów marketingowych, mamy możliwość przedstawić jaki sukces można odnieść wierząc w swoje możliwości.

Instytut Badań Stosowanych PW wykona pomiar jakości powietrza w sąsiedztwie tunelu na Ursynowie

Oferta konsorcjum w skład którego weszły Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, firma Lemitor Ochrona Środowiska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, spełniła wszystkie wymagania postawione w ramach przetargu.

Wyniki II naboru technologii do dofinasowania w ramach Inkubatora Innowacyjności 4.0

II nabór technologii ogłoszony przez Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowanego ze środków MNiSW został zakończony.

Program Inkubator Innowacyjności 4.0 – znamy już wyniki konkursu

Konsorcjum, w skład którego wchodzi Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o.o. (lider konsorcjum) oraz Politechnika Warszawska – Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii, otrzymało dofinansowanie w ramach nowej edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności”.

„Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”

Pomysł duetu badaczy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej laureatem w konkursie Dziennika Gazety Prawnej „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” 

Podsumowanie działaności Porozumienia Spółek Celowych

Porozumienie Spółek Celowych (PSC) od lat z sukcesem powołuje mocne spółki technologiczne, pozyskuje i realizuje ambitne projekty rozwojowe dla biznesu, realnie wspiera sprzedaż rozwiązań wypracowanych w uczelniach.

II nabór technologii do dofinasowania w ramach Inkubatora Innowacyjności 4.0

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej wraz z Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej przystępują do realizacji projektu w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowanego ze środków MNiSW.

#HuaweiStartupChallenge – 100 000 dla zwycięzców

Huawei Polska we współpracy z Fundacją Startup Hub Poland zaprasza młodych innowatorów do #HuaweiStartupChallenge – inicjatywy, w ramach której będą mogli zaproponować swoje przełomowe rozwiązania w walce z wszelkiego rodzaju wykluczeniami.

Naukowcy z PW pracują nad szczepionką przeciwko COVID-19

Opracowanie nanoszczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związane z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza – to cel zespołu naukowców z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz grupy immunologów. Badania są realizowane w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (konkurs IDUB against COVID-19).

Zwrot do 1500 euro za ochronę znaków towarowych i wzorów przemysłowych

Jeszcze przez 10 dni będzie trwała I tura naboru wniosków o uzyskanie wsparcia do 1500 euro na ochronę znaków towarowych i wzorów przemysłowych w ramach programu The Ideas Powered for Business SME Fund wpieranego przez Komisję Europejską i EUIPO.

Kolejna odsłona programu edukacyjnego PACTT i Pfizer Polska

Akademia Efektywnej Współpracy PACTT-Pfizer to inspirujący i koncepcyjny program edukacyjny, który koncentruje się na wzmacnianiu kompetencji i wzajemnego zrozumienia pomiędzy naukowcami, brokerami technologii i przedstawicielami firm – spółek spin-off czy start-up, prowadzącymi lub planującymi prowadzić badania w zakresie nowych substancji i technologii medycznych.

Inkubator Innowacyjności 4.0 – I nabór technologii – Informacja

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na dużą ilość zebranych wniosków, czas ich oceniania przez ekspertów wydłużył się.

Inkubator Innowacyjności 4.0 – I nabór technologii już zakończony

W ramach otwartego naboru technologii do dofinansowania w ramach Inkubatora Innowacyjności 4.0 zostało nadesłanych 19 prac. Dzisiaj zakończyła się ocena formalna wniosków.

Maseczki ochronne NanoSanguis – na zdrowie!

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zakrywanie nosa i ust stało się naszą codziennością. Jeszcze kilka miesięcy temu problemem była przede wszystkim dostępność masek ochronnych, teraz jednak coraz częściej zwraca się uwagę na ich jakość i bezpieczeństwo. NanoSanguis, spółka spin-off Politechniki Warszawskiej, opracowała innowacyjne maski o właściwościach biobójczych.

GKP Aero - innowacyjny spin-off Politechniki Warszawskiej na lotnisku w Przasnyszu

Grupa naukowców z PW założyła start-up mający na celu komercjalizację innowacji z zakresu inżynierii lotniczej. To rezultat uczelnianych inwestycji w powiecie przasnyskim.

Innovation Days 2020

Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Innovation Days 2020.