Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej wraz z Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej przystępują do realizacji projektu w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowanego ze środków MNiSW.
Litwa, Bułgaria i Rumunia to trzy kraje, które są na gorszej niż Polska pozycji pod względem innowacyjności w Unii Europejskiej.
O powody takiej sytuacji i o to jak ją zmienić zapytano rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztofa Zarembę.
II nabór technologii ogłoszony przez Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowanego ze środków MNiSW został zakończony.
Oferta konsorcjum w skład którego weszły Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, firma Lemitor Ochrona Środowiska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, spełniła wszystkie wymagania postawione w ramach przetargu.
Dzięki projektowi Społeczna Odpowiedzialność Nauki, którego celem jest popularyzacja nauki i osiągnięć uczelni technicznych poprzez promocję wyników badań naukowych, wdrażanych do gospodarki przez spółki celowe z wykorzystaniem najbardziej efektywnych kanałów marketingowych, mamy możliwość przedstawić jaki sukces można odnieść wierząc w swoje możliwości.
Konsorcjum w składzie:
- Instytut badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej,
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki,
- F.H.U Urządzenia Chłodnicze Marek Czamara,
podpisało z Narodowym Centrum, Badań i Rozwoju dwie umowy na realizacje projektów:
- „Ciepłownia przyszłości czyli system ciepłowniczy z OZE”,
- „Elektrociepłownia w lokalnym systemie ciepłowniczym”.
W pierwszym z tych projektów IBS PW jest liderem, w drugim obowiązki lidera pełni Politechnika Krakowska. Umowy dotyczą pierwszego etapu projektów obejmującego:
- uszczegółowienie zaproponowanej koncepcji instalacji,
- opracowanie jej modelu matematycznego i optymalizacja w celu maksymalizacji udziału energii z OZE i przy zachowaniu akceptowalnych kosztów,
- przygotowanie dokumentacji projektowej instalacji pozwalającej na wystąpienie o pozwolenia na budowę.